Nowoczesne lampy wiszące
(Oświetlenie wiszące)

 

     Nowoczesne lampy wiszące odgrywają dzisiaj ogromną rolę w aranżacji każdego wnętrza. Stanowią nie tylko niezbędne źródło światła, ale także dekorację, która może spajać wystrój lub nadawać mu charakter. Oświetlenie wiszące stanowi bazę oświetleniową dla wszystkich pomieszczeń. Umieszczamy je najczęściej w centrum pomieszczenia, choć w przypadku mieszkań z wnętrzami typu open space, możemy mieć do czynienia z kilkoma lampami wiszącymi na rozległym suficie. Oświetlenie sufitowe dopełniają lampy podłogowe i stojące, jednak ich rola jest znacznie silniej nacechowana funkcją dekoracyjną.

 

Oświetlenie - lampy wiszące do salonu (sufitowe)

     Lampy wiszące do salonu są najważniejszym punktem oświetleniowym w całym mieszkaniu. Pokój dzienny to pomieszczenie reprezentacyjne, w którym spędza czas cała rodzina oraz w którym przyjmowani są goście. Lampa do salonu musi spełniać zatem najwięcej wymogów. Należy dopasować ją idealnie do charakteru całej aranżacji, aby przyciągała wzrok lub stanowiła subtelny dodatek do innych elementów wyposażenia i dekoracji. Lampy sufitowe wiszące do salonu powinny zachowywać proporcje wnętrza, dlatego w przestronnym pokoju dziennym należy zawiesić lampę o większych wymiarach, niż w salonie stosunkowo niewielkim. Bardzo istotny jest także design takiego punktu oświetleniowego. Ponieważ zwykle lampa wisząca montowana jest nad kącikiem wypoczynkowym z kanapą i stolikiem, to do tej części pomieszczenia dopasowuje się stylistykę oświetlenia. Rozróżniamy lampy do salonu w stylu glamour (szklane, kryształowe), w stylu loftowym i industrialnym ("nagie" żarówki, czarne szkło, czarny metal), tradycyjne (z elementami drewna, ceramiki, barwionego szkła), vintage (z kloszami materiałowymi, wiklinowymi) czy designerskie (o nietypowym kształcie, łączące nieoczywiste materiały).

 

 

Lampy wiszące do kuchni (sufitowe i nad stół)

     Lampy wiszące do kuchni znajdują się najczęściej po środku pomieszczenia i/lub nad stołem lub ladą, jeśli mamy do czynienia z pomieszczeniem otwartym na salon. W tym miejscu oświetlenie pełni niezwykle ważną rolę praktyczną - jego zadaniem jest stworzenie płaszczyzny roboczej, na której można przygotowywać posiłki. Z tego względu, lampy wiszące nad stół w kuchni powinny oświetlać podłoże w sposób równomierny. Nie można lekceważyć jednak również wyglądu oświetlenia kuchennego. Dzisiejsze kuchnie coraz częściej otwierają się na gości. Istotne jest zatem urządzenie ich zarówno w praktyczny, jak i w estetyczny sposób. Lampy wiszące w kuchni powinny podkreślać charakter aranżacji, nadawać jej szyk i elegancję. Należy przemyśleć ich umiejscowienie, biorąc pod uwagę przede wszystkim funkcjonalność umeblowania. Jeśli mamy do czynienia z podłużnym blatem, warto postawić na kilka punktów świetlnych, a jeśli w kuchni obecna jest kwadratowa wyspa, na jedną dużą lampę lub kilka punków oświetleniowych skupionych w centralnym punkcie nad blatem.

 

Lampy wiszące do łazienki (sufitowe i przy lustrze)

     Lampy wiszące do łazienki mają za zadanie dobrze doświetlać wnętrze, które często pozbawione jest jakiegokolwiek źródła światła dziennego. Kiedy w pokoju kąpielowym nie ma okien, rola oświetlenia sztucznego staje się kluczowa. Niezbędne są lampy wiszące sufitowe, które w równomierny sposób rozjaśniają całą przestrzeń łazienki. Pełnią one również funkcję dekoracji - nadają aranżacji konkretny charakter. Tymczasem lampy wiszące do łazienki instalowane przy lustrze sprawdzają się zarówno jako element ozdobny, jak i źródło światła niezbędnego do przeprowadzania zabiegów pielęgnacyjnych i upiększających. Stanowią bardzo ciekawą alternatywę dla powszechniej stosowanych kinkietów przy lustrze. Odpowiednio dobrane mogą sprawić, że pokój kąpielowy stanie się prawdziwą perłą całego mieszkania.

 

Lampy wiszące do sypialni

     Lampy wiszące do sypialni doskonale uzupełniają się z lampami podłogowymi i stojącymi, na przykład na blacie nocnego stolika. Sprawdzają się wtedy, kiedy korzystamy z powierzchni całego pomieszczenia i również odgrywają istotną rolę w aranżacji całego wnętrza. Lampy sufitowe do sypialni powinny nadawać aranżacji przytulność. W zależności od stylu wystroju, mogą być bardziej eleganckie lub delikatnie rustykalne. Ważne, aby dawały światło, które tworzy intymną, kameralną atmosferę, sprzyjającą wyciszeniu i relaksowi.

 

Rodzaje lamp wiszących: kula / drewniana

     Lampa wisząca kula to jedna z najmodniejszych i najnowocześniejszych propozycji wśród elementów oświetlenia sufitowego. Szklane klosze odsłaniają żarówkę, co nadaje im nieco surowy wygląd. Świetnie sprawdzają się w aranżacji nowoczesnej, loftowej i industrialnej, czyli w nurtach dekoratorskich, które cenią sobie minimalizm, a jednocześnie potrzebują odrobiny szyku i blasku. Tymczasem inna, lecz równie popularna lampa wisząca drewniana to element charakterystyczny wnętrz rustykalnych, boho, vintage czy skandynawskich. Charakteryzuje ją ciepły design, dodający przytulności. Najlepiej sprawdza się w sypialni, lecz bez obaw można wybrać ją też do jadalni czy pokoju dziennego.

 

Najpopularniejsze kolory lamp wiszących – czarna, złota, biała

     Kolor lampy ma ogromny wpływ na jej wygląd ogólny, stąd nie dziwi fakt, że to lampa wisząca czarna cieszy się największym zainteresowaniem. Czarny klosz jest stylowy i elegancki, a dodatkowo nadaje wnętrzom charakter. Z kolei lampa wisząca złota ma za zadanie nadawać aranżacji szyk i nutę luksusu. Wbrew pozorom sprawdza się nie tylko w aranżacji glamour, ale również w nowoczesnych, minimalistycznych wnętrzach, którym chcemy dodać nieco blichtru. Ostatnia, choć nie mniej lubiana jest lampa wisząca biała. Biel jako kolor ponadczasowy, elegancki, jednocześnie ciepły i surowy, doskonale odnajduje się we wszystkich współczesnych nurtach dekoratorskich. Takie lampy pasują do wszystkich barw, jakie mogą dominować w wybranym pomieszczeniu, tonują wyraziste kolory i odświeżają te subtelne. Uniwersalna kolorystyka modnych kolorów lamp wiszących sprawia, że można z łatwością dobrać je odpowiednio do każdego wystroju.