Nowoczesne lampy nad stół trendy i aranżacje
Oświetlenie stołu w jadalni i w salonie

 

     W Google coraz częściej wpisywane są frazy "lampy nad stół trendy" czy "lampy na stół aranżacje". Skąd takie duże zainteresowanie tego typu akcesoriami wnętrzarskimi? Coraz więcej osób zauważa, że klasyczne, sufitowe źródła światła już nie wystarczają. Szukają więc alternatyw. Oświetlenie stołu w jadalni czy salonie to doskonałe uzupełnienie głównej lampy, które sprawia, że pomieszczeniu robi się naprawdę jasno. Jak zaaranżować przestrzeń z wykorzystaniem tego typu źródeł światła? Oraz na jakie modele warto aktualnie stawiać?

 

Lampy nad stół trendy

     Po wpisaniu w wyszukiwarkę hasła "lampy nad stół trendy" pojawi się mnóstwo wyników. Niestety część z nich będzie dotyczyła zeszłego sezonu. Jak więc wybrać takie oświetlenie, które będzie modne w 2022 roku oraz kolejnych? Przede wszystkim warto postawić na klasykę. Ta pozostaje w trendach nawet przez dziesiątki lat. Z tego względu wciąż dużą popularnością cieszą się lampy na stół w klasycznych kolorach, takich jak czerń i biel.

     Doskonałym uzupełnieniem tych podstawowych barw jest złoto i srebro, których wykorzystanie dodaje pomieszczeniu luksusowego charakteru. Taka kolorystyka oświetlenia sprawdzi się niemalże w każdym wnętrzu. Można nim uzupełnić pokoje w stylu gamour, nowoczesnym, minimalistycznym, industrialnym, boho, skandynawskim, a nawet rustykalnym i vintage.

     Poza kolorem lampy na stół warto także zwrócić uwagę na jej formę. Tutaj również najlepiej sprawdza się prostota. Wybór oświetlenia w kształcie prostej bryły sprawia, że najprawdopodobniej będzie ono służyć przez długie lata. Mowa tutaj o klasycznych stożkach, walcach i prostopadłościanach.

     Czy to oznacza, że należy całkowicie zrezygnować z ekstrawaganckich kształtów lamp nad stół i odważnej kolorystyki? Niekoniecznie. Natomiast warto wiedzieć, że aranżacja tego typu dodatków jest znacznie trudniejsza. Wciąż jednak dużą popularnością cieszą się finezyjne formy ze szkła, drewniane abażury, na których widoczne są słoje, a także podstawy lamp stylizowane na vintage.

Lampy nad stół aranżacje

     Zakup oświetlenia nie wystarczy. Tym bardziej jeśli ma być ono uzupełnieniem głównego źródła światła. Konieczne jest jego właściwe rozmieszczenie, tak aby spełniało swoją funkcję, a jednocześnie kompozycja nie sprawiała wrażenia chaosu. Ciekawe propozycje można znaleźć, wpisując w wyszukiwarkę "lampy nad stół aranżacje" lub przeglądając popularne katalogi wnętrzarskie. Bardzo często łączy się w nich wiszące modele z plafonami, czyli oświetleniem w kształcie prostej bryły, która w całości przylega do sufitu.

     Aranżacja lampy nad stół powinna także zostać dostosowana do stylu, w jakim urządzane jest pomieszczenie. Przykładowo we wnętrzach loftowych i industrialnych świetnie sprawdzi się oświetlenie wiszące na długim kablu. Tutaj również dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie lampy na wysięgniku nad stół, która może być dowolnie regulowana.

     W przypadku mieszkań glamour znacznie lepszym pomysłem będzie zastosowanie oświetlenia z delikatnymi kryształami. Podkreślą one luksusowy charakter pomieszczenia. Co wybrać w przypadku wnętrz, w których dużą rolę odgrywa inspiracja przyrodą, np. skandynawskich, rustykalnych, vintage, boho? W ich przypadku warto sięgnąć po lampy z dodatkiem naturalnego drewna.

 

Nowoczesna lampa wisząca nad stół

     Ciekawym uzupełnieniem wnętrza może być nowoczesna lampa wisząca nad stół. Takie modele charakteryzują się zastosowaniem niestandardowych rozwiązań. Przybierają kształt połączonych ze sobą kół, licznych lin tworzących niebanalną kompozycję, a także żarówek ułożonych w niesymetryczny sposób.

     Nowoczesność tego rodzaju oświetlenia widoczna jest także w zastosowanych konstrukcjach. Przykładem może być lampa nad stół regulowana, która pozwala na zmianę umiejscowienia żarówki w zależności od potrzeb właściciela mieszkania. Jest także doskonałym rozwiązaniem dla osób, które lubią często zmieniać aranżację wnętrz.

 

Oświetlenie stołu - Lampa nad stół do jadalni

     Wisząca lampa nad stół do jadalni to trend, który ostatnimi czasy cieszy się ogromną popularnością. Nic nie wskazuje na to, aby cokolwiek miało go wyprzeć. Skąd moda na ten rodzaj oświetlenia? Aktualnie we wnętrzarstwie zwraca się ogromną uwagę na lekkość pomieszczenia. Właściciele mieszkań coraz częściej wybierają meble na krótkich nóżkach i delikatne dodatki dekoracyjne. W ten trend wpisują się również lampy nad stół, ponieważ zazwyczaj wiszą one na cienkich, długich linach. To sprawia, że jadalnia nie tylko wygląda gustownie, ale także charakteryzuje się wcześniej wspomnianą lekkością.

     Jak dobrać odpowiednie oświetlenie stołu w jadalni? Przede wszystkim powinno być ono na odpowiedniej wysokości. Przyjmuje się, że odległość od blatu musi wynosić co najmniej 60 cm. Takie umiejscowienie sprawia, że żarówka nie będzie razić domowników. Warto jednak podkreślić, że im większy stół, tym lampa powinna znajdować się wyżej. Tylko wtedy odpowiednio doświetli cały blat.

 

Oświetlenie stołu - Lampa nad stół w salonie

     Lampa nad stół w salonie, poza funkcją praktyczną, bardzo często pełni także rolę dekoracyjną. W trakcie uroczystości rodzinnej lub spotkania ze znajomymi może być pięknym uzupełnieniem wnętrza, które pokaże, że właściciel mieszkania ma dobry gust. Poza klasycznymi rozwiązaniami świetnie sprawdzą się niestandardowe modele, np. lampy pająki lub żyrandole. Tak samo jak w przypadku źródeł światła w jadalni należy jednak pamiętać o tym, aby żarówka znajdowała się w odpowiedniej odległości od blatu. Nawet najpiękniejszy model lampy nie zachwyci gości, jeśli będzie ona świeciła im prosto w oczy.

     Aranżując pokój dzienny, warto zwrócić uwagę na ruchome oświetlenie stołu w salonie. Mowa tutaj o czymś więcej niż wcześniej wspomniane modele regulowane. Ogromną popularnością cieszą się lampy stojące nad stół, ponieważ charakteryzują się dużą mobilnością. W zależności od potrzeb mogą one oświetlać blat, a następnie zostać przeniesione do rogu salonu, gdzie będą doskonałym źródłem światła podczas czytania książki w wygodnym fotelu. W razie potrzeby taką lampę możesz nawet przenieść do innego pomieszczenia.

 

3 lampy nad stół - kompleksowe oświetlenie

     Wyjątkowym rodzajem oświetlenia do jadalni i salonu są 3 lampy nad stół. To wiszące modele, które składają się z trzech żarówek, zazwyczaj rozmieszczonych są w harmonijny sposób. Sprawdzają się przede wszystkim w przypadku długich blatów na cztery lub większą liczbę osób. Ich główną zaletą jest to, że doświetlają równomiernie każdą cześć stołu. Dzięki temu pozwalają uniknąć nieregularnej poświaty, która zazwyczaj nie wygląda estetycznie.

     Choć lampy nad stół zazwyczaj wykorzystywane są jako dodatkowe oświetlenie, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby zastosować je również jako główne źródło światła. To rozwiązanie sprawdzi się przede wszystkim w przypadku małych jadalni i salonów. Umieszczenie kloszy bezpośrednio nad blatem sprawia, że właściwie doświetlony zostaje zarówno stół, jak i całe pomieszczenie.