Nowoczesne lampy do sypialni
oświetlenie sypialni

 

     Nowoczesne lampy do sypialni muszą spełniać dwie funkcje: właściwie oświetlać całą przestrzeń oraz wytwarzać światło, które będzie ułatwiało zasypianie. To znaczenie więcej niż klasyczne modele do salonu dziennego. Ich właściwy dobór ułatwia wypoczynek i odpowiada za jakościowy sen, dlatego warto poświęcić mu trochę czasu. Jak właściwie dobrać oświetlenie sypialni i na jakie modele lamp najlepiej postawić?

 

Oświetlenie sypialni

     Oświetlenie sypialni przede wszystkim powinno zostać odpowiednio dobrane do potrzeb właściciela mieszkania. U osób zasypiających przy świetle świetnie sprawdzą się kinkiety dające delikatną poświatę. Jeśli sypialnia jest używana tylko do spania, wówczas wystarczy jedno, mocne źródło, np. w postaci lampy sufitowej, które będzie zapalane tylko na chwilę. Istnieją również tacy, którzy przed snem spędzają w sypialni więcej niż godzinę. Wówczas warto postawić na kilka oświetleń, w tym chociaż jedno o ciepłej barwie 2500-2700K. Pozwoli ono zrelaksować się i wyciszyć przed snem.

     Ponadto jeszcze na etapie projektowania sypialni warto przemyśleć układ włączników światła. Powinny się one znajdować jak najbliżej łóżka, najlepiej w zasięgu ręki. Dzięki temu właściciel mieszkania nie będzie zmuszony do wychodzenia z pościeli, kiedy będzie chciał wyłączyć lampy. Z pozoru może to nie wydawać się najistotniejszą rzeczą podczas aranżowania pomieszczenia. Jeśli jednak zostanie pominięte, później z pewnością da się we znaki.

Lampy nocne do sypialni

     Lampy nocne do sypialni, w przeciwieństwie do tych do salonu, w pierwszej kolejności powinny pełnić funkcję praktyczną. W tym pomieszczeniu zazwyczaj tylko śpimy, dlatego kwestie dekoracyjne nie są aż tak bardzo istotne. Nie mają tu także dostępu goście. To sprawia, że warto poświęcić aspekty wizualne na rzecz funkcjonalnych, jeśli jest to konieczne. Taki zabieg jest szczególnie wskazany w przypadku niewielkich pomieszczeń. Właściciele małych sypialni powinni przede wszystkim postawić na lampy sufitowe o ciepłym świetle. Odpowiednio ustawione mogą oświetlić niemalże całe pomieszczenie, co jest szczególnie istotne podczas sprzątania. Jeśli wystarczy miejsca, obok łóżka warto postawić także lampkę nocną do czytania. Dzięki temu jedna osoba nie będzie zakłócała wypoczynku drugiej, jeśli z sypialni korzysta para.

     Znacznie łatwiejsze zadanie mają właściciele dużych sypialni. Ci, poza oświetleniem sufitowym, zmieszczą także w swoim pokoju lampy podłogowe, stołowe i kinkiety. W dodatku mogą one przybrać funkcję dekoracyjną, jak np. kryształowe żyrandole. Niewielkie lampki warto także umieścić w pobliżu szaf lub nad lustrem. Będą one szczególnie pomocne podczas zimy, kiedy słońce wstaje bardzo późno lub cały dzień chowa się za chmurami.

 

Nowoczesne lampy do sypialni sufitowe

     Lampa sufitowa do sypialni powinna być na tyle duża, aby oświetlić całe pomieszczenie. Jest to szczególnie istotne, kiedy jest jedynym źródłem światła. Nawet jednak jeśli towarzyszą jej kinkiety i lampy podłogowe, dobrze jest, aby docierała do każdego kąta pomieszczenia. To ułatwi sprzątanie sypialni. Istnieje wiele rodzajów lamp sufitowych, spośród których można wybierać. Są to m.in.:

  • żyrandole - zazwyczaj bardzo ozdobne; świetnie sprawdzają się w dużych pomieszczeniach;
  • lampy wiszące - dodają one sypialni lekkości, ponieważ luźno zwisają na jednej lub kilku linach;
  • plafony - są to płaskie lampy zawieszone zaraz pod sufitem; najczęściej przybierają formę walców;
  • spoty - niewielkie lampki, które występują pojedynczo lub w formie połączonych punktów; w przypadku sypialni najlepiej postawić na kompozycję spotów, w szczególności, jeśli jest to jedyne oświetlenie.

     Nowoczesne lampy do sypialni, które wiesza się przy suficie, zazwyczaj mają minimalistyczny wzór. Nie oznacza to jednak, że jest on banalny. Wręcz przeciwnie. Wyjątkiem są kryształowe żyrandole najczęściej ozdabiające pomieszczenia glamour. To synonim luksusu, dlatego im więcej bogatych zdobień, tym lepiej.

 

Lampy wiszące do sypialni

     Jednym z rodzajów lamp sufitowych są lampy wiszące do sypialni. Również w ich przypadku można wybierać spośród wielu modeli. Do najbardziej popularnych należą:

  • lampy kryształowe - dobrze sprawdzają się w dużych salonach; najczęściej używane w pomieszczeniach inspirowanych stylem glamour;
  • lampy druciane - wprowadzają lekkość do pomieszczenia; najczęściej używane we wnętrzach inspirowanych stylem industrialnym i nowoczesnym;
  • lampy w kształcie kuli - sprawdzają się w wielu sypialniach, m.in. glamour, nowoczesnych i boho;
  • lampy z abażurem - używane wszędzie tam, gdzie króluje delikatność, np. w sypialniach retro, boho i vintage.
  • instalacje na kablu - przykładem może być lampa typu pająk; najczęściej wykorzystywane są w pomieszczeniach industrialnych.

     W przypadku niewielkich sypialni lampę wiszącą najlepiej przymocować w miejscu, w którym znajdują się nogi podczas snu. Jeśli tylko jednak ma się do dyspozycji nieco więcej miejsca, warto rozważyć jej umieszczenie nad stolikiem kawowym lub kompleksem szaf. Dzięki temu nie będzie ona razić w oczy podczas odpoczynku.

 

Lampy stojące do sypialni - lampy podłogowe

     Lampy stojące do sypialni to doskonałe uzupełnienie oświetlenia sufitowego. Można je postawić obok łóżka, gdzie będą pełnić funkcję lampki do czytania. Świetnie sprawdzają się także obok stolików kawowych lub foteli. Dodatkowo oświetlą wówczas najważniejsze punkty w sypialni, kiedy właściciel mieszkania będzie miał potrzebę z nich skorzystać.

     Najpopularniejsze lampy podłogowe produkowane są w formie kul i walców. Nie brakuje także innych brył przestrzennych. Pełnią one nie tylko funkcję praktyczną, ale także dekoracyjną. Dzięki długim nogom, na których stoją, wnoszą do sypialni lekkość i delikatność. Mogą zostać wykonane z drewna, szkła i metali, takich jak mosiądz, chrom czy miedź.

 

Nastrojowe lampy do sypialni

     Wśród oświetlenia stojącego i wiszącego na szczególną uwagą zasługują nastrojowe lampy do sypialni. Są to przede wszystkim modele umożliwiające regulację natężenia światła. Dzięki temu możesz wykorzystać ich pełną moc podczas porządków, a następnie delikatnie je przygasić tuż przed pójściem spać. Pozwalają one wyciszyć się przed nocą. Pomogą także stworzyć w sypialni nastrojowy klimat, który jest szczególnie istotny po męczącym dniu. Lampy z regulacją natężenia światła sprawdzą się także w pokojach osób lubiących oglądać filmy. Podczas wieczornego seansu oświetlenie powinno być delikatne, dlatego dobrze jest mieć możliwość jego właściwego ustawienia.

     Choć zazwyczaj lampy w sypialni mają ciepłą żółtą barwę, to w takich pomieszczeniach można także zamontować kolorowe światło. W tym przypadku ogranicza nas tylko wyobraźnia. Producenci oświetlenia oferują zarówno spokojne kolory, takie jak zieleń czy błękit, jak i nieco bardziej szalone. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w swojej sypialni zamontować żarówki dające różową lub czerwoną poświatę. Choć prawdopodobnie będą one wykorzystywane tylko na wyjątkowe okazje, to pozwolą stworzyć klimatyczny nastrój rodem z amerykańskich filmów.