to są właśnie alty w lampach nocnych - pełny tekst

 

Nowoczesne lampy do salonu

 

     Nowoczesne lampy do salonu pełnią przede wszystkim funkcję użyteczną. Oświetlają wnętrze i sprawiają, że optycznie staje się ono większe. Coraz częściej mówi się także o aspektach dekoracyjnych. Taka lampa ozdabia przestrzeń nie tylko po zmroku, ale także podczas dnia, kiedy jest wyłączona. Dlatego tak ważne jest to, aby dobrze przemyśleć zakup odpowiedniego modelu. Mnogość propozycji i ciągle powstające nowe projekty sprawiają, że zdecydowanie jest w czym wybierać!

 

Lampa stojąca (podłogowa) do salonu

     Lampa stojąca do salonu jest jednym z częściej wybieranych modeli. Wszystko za sprawą jej mobilności. Można umieścić ją w rogu pomieszczenia, następnie przenieść na drugą stronę, a nawet postawić na chwilę na środku, jeśli zajdzie taka potrzeba. Świetnie sprawdza się także w przypadku zmiany aranżacji pomieszczenia. Taką lampę podłogową można ponownie dopasować do nowego wystroju i umieścić ją w nowym miejscu. Ten rodzaj oświetlenia wykorzystuje się wszędzie tam, gdzie modele sufitowe i kinkiety nie dostarczają odpowiedniej ilości światła. Przykładowo można umieścić lampę nad fotelem, na którym domownicy odpoczywają po ciężkim dniu, przeglądając magazyny lub czytając książki

     Lampy podłogowe do salonu mogą przybrać różne kształty i kolory. Eleganckie modele wykonuje się ze szkła, metalu i drewna, nieco tańsze, jednak nie mniej gustowne, z plastikowych elementów. Przybierają one zarówno formę geometrycznych brył, np. prostopadłościanów, stożków oraz walców, jak i bliżej nieokreślonych kształtów. Niektóre lampy podłogowe składają się z więcej niż jednego źródła światła. Liczne odgałęzienia i żarówki wychodzą z pojedynczego trzonu, tworząc piękne kompozycje. W modernistycznych wnętrzach używa się także lamp podłogowych, które świecą na całej swojej długości.

 

Lampa wisząca, sufitowa do salonu

     Lampa sufitowa do salonu to totalny klasyk, który znajduje się niemalże w każdym pokoju dziennym. Zazwyczaj stanowi główne źródło światła, które czasami wspierane jest kinkietami lub modelami stojącymi. Z tego względu cechują ją pokaźnej wielkości rozmiary. Taką lampę umieszcza się w centralnym punkcie salonu, dlatego niezwykle ważne są jej aspekty wizualne. Kolor, kształt oraz materiały, z jakiej ją wykonano, powinny pasować do stylu pomieszczenia.

     Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów lamp wiszących do salonu. Do najpopularniejszych należą:

  • kryształowe żyrandole - sprawdzają się przede wszystkim w eleganckich pomieszczeniach; kryształy tworzą przepiękne kaskady, które ozdabiają wnętrze zarówno w nocy, jak i w dzień;
  • metalowe kompozycje - są to wszelkiego rodzaju lampy wiszące z kilkoma żarówkami, których ramiona tworzą modernistyczne układy;
  • lampy z abażurem - może on zostać wykonany z tworzywa sztucznego lub warstwy materiału;
  • szklane lampy - najczęściej występują w formie kuli, która pięknie rozprasza światło po salonie.
  • plafony - są to lampy, które w całości przylegają do sufitu; najczęściej spotykaną wersją jest niewielki model w kształcie walca.

 

Lampy na stół w salonie

     Lampy na stół w salonie wspomagają główne oświetlenie. Mogą stanowić ciekawy dodatek dekoracyjny, który będzie pełnił funkcję użytkową podczas rodzinnych spotkań, imprez ze znajomymi lub odpoczynku po ciężkim dniu pracy. Takie lampy zazwyczaj dają delikatne światło, które nie drażni oczu. Można przy nim pić kawę, jeść światło, przeglądać Internet, a nawet czytać książkę. Często zastępują lampiony, które nie zawsze sprawdzają się w każdym salonie. Lampy na stół są szczególnie popularne we wnętrzach stylizowanych na styl skandynawski, industrialny oraz boho.

     Lampy na stół doskonale łączą się z innymi dodatkami, tworząc ciekawe kompozycje. Obok niż możesz postawić wazon z ciętymi kwiatami, doniczkę z żywymi roślinami lub ciekawe figurki przywiezione z podróży. Dobrze będą także wyglądać półmiski i oryginalna zastawa. Miękkie światło wydobywające się z lampy z pewnością podkreśli ich piękno.

 

Lampy do salonu i jadalni komplet

     Lampy do salonu i jadalni komplet to propozycja dla osób, które cenią sobie spójne rozwiązania. Na taki zestaw decydują się właściciele mieszkań urządzających wszystkie pomieszczenia w jednym stylu. Zdecydowanie ułatwia to proces dekorowania swoich czterech ścian. Zazwyczaj takie zestawy mają klasyczne kolory i kształty, aby z łatwością można było je dopasować zarówno do salonu, jak i do jadalni.

     Komplety lamp do salonu i jadalni sprawdzają się także w mieszkaniach oraz domach, w których oba te pomieszczenia są połączone. W takim przypadku zazwyczaj główne oświetlenie znajduje się nad stołem. Dobierając taką lampę, należy pamiętać o tym, aby znajdowała się ona minimum 60-70 cm nad blatem. Taka odległość pozwoli na swobodne korzystanie z pomieszczenia, a jednocześnie zapewni optymalne oświetlenie. W zależności od zestawu w skład takiego kompletu mogą wchodzić także kinkiety lub lampy na stół. Warto rozmieścić je równomiernie po całym pomieszczeniu.

 

Duże lampy do salonu - rozwiązania

     Duże lampy do salonu sprawdzają się przede wszystkim w przestrzennych pomieszczeniach. Odradza się zakup takiego dodatku właścicielom niewielkich mieszkań. Wielkie źródło światła mogłoby optycznie zmniejszyć przestrzeń, a takiego efektu prawdopodobnie nikt nie chce. Przyjmuje się, że duże lampy powinny znajdować się w salonach o powierzchni co najmniej 25 m 2.

     Duże lampy do salonu wyróżniają się nie tylko gabarytem. Zazwyczaj są to ciekawe kompozycje, które nierzadko stają się centralnym punktem pomieszczenia. Mowa o kryształowych żyrandolach, które tworzą przepiękne kaskady, metalowych kompozycjach z dużą liczbą źródeł światła czy drewnianych modelach, które sprawdzają się w pokojach nawiązujących do przyrody. Takie lampy często tworzy się na zamówienie, ponieważ odbiegają wyglądem od modeli dostępnych w popularnych sklepach wyposażeniowych. To doskonała okazja, aby stać się właścicielem/ką unikalnego modelu, który będzie zwracał na siebie uwagę nie tylko mieszkańców, ale także gości.

 

Ciekawe rozwiązania - lampa pająk w salonie

     Lampa pająk w salonie to oryginalne rozwiązanie. Stosuje się je przede wszystkim w mieszkaniach urządzanych w stylu industrialnym lub modernistycznym. Taką lampę wyróżniają długie kable wychodzące z jednego miejsca na suficie. Średnio w jednej trzeciej długości są one dodatkowo przyczepiane do stropu, a następnie luźno opadają w dół. Dzięki temu tworzą efekt odnóży pająka. Na końcu każdej liny znajduje się źródło światła. Może to być surowa żarówka lub klosz w dowolnym kształcie.

     Lampa pająk zdecydowanie należy do jednych z najbardziej efektownych oświetleń. Stosuje się ją w dużych salonach. Najczęściej właściciele mieszkań umieszczają ją na środku pokoju, ponieważ jest bardzo widocznym elementem dekoracyjnym. Ze względu na swój niestandardowy wygląd, taką lampę warto dobierać od minimalistycznych pomieszczeń, aby uniknąć wrażenia przesytu. Ponadto model w kształcie pająka pozwala na oświetlenie dużej przestrzeni, co ciężko jest osiągnąć w przypadku lamp z pojedynczym źródłem światła.