Lampy stołowe
(Glamour, loft, klasyczne, szklane, ceramiczne,…)

 

     Lampy stołowe pełnią zarówno funkcję dekoracyjną, jak i praktyczną. Są doskonałym źródłem światła podczas spożywania posiłku, czytania książki, pracy na laptopie czy wykonywania hobby, które wymaga siedzenia przy stole. Ponadto mogą być elementem uzupełniającym aranżację pomieszczenia. Przykładowo lampy stołowe Glamour i loft wykonywane są z eleganckich komponentów, dzięki czemu mogą ozdabiać luksusowe pomieszczenia. Natomiast lampy stołowe szklane i ceramiczne często charakteryzują się finezyjnymi kształtami, obok których nie da się przejść obojętnie. Na jakie modele warto zwrócić szczególną uwagę?

 

Lampa stołowa glamour, loft, klasyczna

     Lampa stołowa Glamour to elegancki model przeznaczony do luksusowych wnętrz. Zazwyczaj jest wykonana w minimalistycznych kolorach, a następnie wykończona złotem lub srebrem. Aby dodać przedmiotowi prestiżu, niektóre elementy pięknie się błyszczą. W innych natomiast można się przeglądać. Wadą takich lamp z pewnością jest ich utrudnione czyszczenie, szczególnie jeśli w pobliżu znajdują się dzieci. Wystarczy jeden dotyk błyszczącej części, aby pozostały na niej ślady palców. Luksusowy wygląd tego dodatku dekoracyjnego potrafi jednak przykryć niedogodności.

     Drugim rodzajem oświetlenia jest lampa stołowa loft. Przeznaczona jest ona do wnętrz, które charakteryzują się lekkością i subtelnością. Zazwyczaj ten typ oświetlenia wykonuje się ze stalowych prętów, które tworzą ciekawe kompozycje. Lampy najczęściej przybierają kształt klosza na pionowej nodze lub luźno zwisającej żarówki. Coraz modniejsze stają się także lampiony w kształcie przestrzennych brył.

 

     Lampy stołowe klasyczne to z kolei propozycja dla osób, które cenią sobie modele pasujące do wszystkiego. Z ich wykorzystaniem najłatwiej jest urządzić przytulne wnętrze. Charakteryzują się prostym kształtem i podstawową kolorystyką. Nie zwracają na siebie zbytniej uwagi, a jednocześnie doskonale spełniają swoją funkcję. Dzięki swojemu klasycznemu wyglądowi takie lampy często stają się bazą dla nieco bardziej ekstrawaganckich aranżacji.

Lampa stołowa szklana

     Lampa stołowa szklana zazwyczaj składa się z przeźroczystej nogi połączonej z minimalistycznym abażurem. Dzięki zastosowaniu szkła świetnie wygląda w pomieszczeniach, w których główną rolę odrywają naturalne materiały. Są to m.in.:

  • wnętrza w stylu skandynawskim - szklana lampa doskonale komponuje się z drewnianymi meblami i lnianymi kocami, których nie brak w tego typu pomieszczeniach;
  • wnętrza w stylu vintage - szkło świetnie wygląda wśród aranżacji stylizowanej na ubiegłe stulecie;
  • wnętrza w stylu boho - szklana lampa dodatkowo podbija kolor delikatnych, beżowych dodatków i łapaczów snu;
  • wnętrza w stylu rustykalnym - szkło prezentuje się majestatycznie wśród licznych kwiatów i kompozycji inspirowanych sielską wsią.

     Szklane lampy cenione są także za sposób, w jaki współpracują z pozostałym oświetleniem. Dzięki zastosowanym materiałom wytwarzają piękne refleksy, które rozchodzą się po całym pomieszczeniu. Taka gra świateł jest szczególnie przyjemna dla oka w dużych mieszkaniach.

 

Lampa stołowa ceramiczna

     Lampa stołowa ceramiczna ceniona jest przede wszystkim przez osoby urządzające swoje mieszkanie w stylu vintage. Pierwszym powodem jest rodzaj wykorzystanych materiałów. Ceramika kojarzy się z przytulnymi domami babć, w których przebywaliśmy w czasie dzieciństwa. Ponadto na tego typu lampach bardzo często tworzone są wzory odwołujące się do starodawnych mozaik. Dzięki temu idealnie wkomponowują się we wnętrza vintage.

     Lampy ceramiczne są na tyle bogato zdobione, że zazwyczaj nie wymagają dodatkowych elementów dekoracyjnych. Wystarczy umieścić je solo na stole w widocznym miejscu, aby uzyskać ciekawą aranżację. Warto jednak podkreślić, że miłośnicy minimalizmu również znajdą coś dla siebie. W sklepach wnętrzarskich można znaleźć również jednobarwne ceramiczne modele w stonowanej kolorystyce.

 

Lampa stołowa drewniana

     Miłośnicy przyrody również znajdą coś dla siebie. To lampa stołowa drewniana, w której główną rolę odgrywa noga. Aby podkreślić naturalny charakter przedmiotu, często widoczne są na niej słoje pokryte tylko cienką warstwą lakieru. Zastosowanie drewna umożliwia stworzenie z lampy małego dzieła sztuki. Podstawa może przybrać formę rzeźby lub nieokrzesanego pnia. Plastyczny materiał pozwala także na utworzenie rowków i otworów, które razem formują się w nowoczesną kompozycję. Niektóre lampy stołowe wykonane z drewna stoją na trzech lub większej liczbie nóżek, co dodaje im wrażenia lekkości.

     Warto podkreślić, że lampy stołowe często jedynie imitują drewno. W rzeczywistości są jednak wykonane z taniego plastiku. Z tego względu należy zachować ostrożność podczas zakupów. Drewniane lampy mają swoją wyższą cenę, która odróżnia je niskobudżetowych alternatyw. Dzięki temu są nie tylko bardziej prestiżowe, ale także charakteryzują się dłuższą trwałością.

 

Lampy stołowe z abażurem

     Lampy stołowe z abażurem to jedne z najbardziej klasycznych modeli. Zazwyczaj przybierają kształt stożka, choć zdarzają się i takie w formie walca. Mogą być wykonane zarówno z jednolitego, nieprześwitującego materiału, jak i tworzywa pełnego otworów, przez które swobodnie rozprzestrzenia się światło. Ta druga wersja jest szczególnie polecana osobom ceniącym sobie niebanalne rozwiązania dekoracyjne.

 

Kolorystyka lamp stołowych: złota, czarna, biała

     Na kwestie dekoracyjne oświetlenia wpływa nie tylko ich kształt i materiał, z jakiego zostało wykonane. Duże znaczenie ma także kolorystyka. Przykładowo lampa stołowa złota może być synonimem luksusu. Położona w widocznym miejscu z pewnością nada pomieszczeniu prestiżowego charakteru. Z tego względu bardzo często wykorzystywana jest w pomieszczeniach glamour. Można także zaobserwować ją jako element dekoracyjny w miejscach publicznych, np. jako dodatkowe oświetlenie w muzeum, teatrze czy biurze międzynarodowej firmy. Takie lampy często są wykonane z materiałów, które odbijają światło. Dzięki temu tworzą przepiękne refleksy, które są przyjemne dla oka.

 

     Lampa stołowa czarna to z kolei klasyka, którą można postawić niemalże wszędzie. Wykorzystuje się ją jako tło dla ekstrawaganckich aranżacji lub uzupełnienie minimalistycznych wnętrz. Zazwyczaj nie zwraca na siebie zbytniej uwagi, a jednocześnie dobrze dobrana, odpowiednio oświetla stół. Świetnie sprawdza się także w industrialnych pomieszczeniach. To tam króluje surowy charakter, w który czarna lampa wpasowuje się doskonale.

 

     Lampa stołowa biała sprawdza się jako dopełnienie jasnych aranżacji. Dzięki temu odnajduje swoje zastosowanie nie tylko w salonach i sypialniach, ale także pokojach dziecięcych. Światło wydobywające się z jej wnętrza w połączeniu z delikatnym kolorem wnosi przyjemną atmosferę do mieszkania. Warto umieścić ją wszędzie tam, gdzie ciemne barwy przytłaczają.

 

     Mogłoby się wydawać, że lampa stołowa to niewielki dodatek, któremu nie warto poświęcać zbyt dużo uwagi. Nic bardziej mylnego. Odpowiednio dobrana może całkowicie odmienić wnętrze pokoju.